Hyppää sisältöön
 
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kuka tuntee Dorettan ihmeellisen unen? : henkilökohtainen matkani Puccinin Pääskysen ensimmäiseen aariaan

Haavisto, Reetta (2013)

 
Avaa tiedosto
reettan_lopputy_final_02062013.pdf (1.558Mt)
Lataukset: 

Haavisto, Reetta
Sibelius-Akatemia
2013
In Copyright 1.0

Kirjallinen työ
laulu

Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2018050923834
Tiivistelmä
Olen perehtynyt työssäni Puccinin La rondine-oopperan päähenkilön Magdan ensimmäiseen aariaan. Minulla on ollut omakohtaisia ambitioita tutkia tarkemmin aariaa ja teosta sen ympäriltä. Minua on kiinnostanut käsite Puccini-sopraano ja miten sen voi määrittää. Luin Puccinin elämästä kertovaa kirjallisuutta ja sain niistä tietoa oopperan syntymiseen vaikuttavista tekijöistä ja tapahtumista. Halusin tietää miksi La rondine-oopperan yhteydessä mainitaan sana operetti. Kiinnostavia aiheita olivat myös aarian ja koko roolin äänelliset ja tulkinnalliset haasteet. Vertasin ammattilaulajien kokemuksia omiini. Halusin selvittää, onko Magda olosuhteiden uhri, vai kapakkatyttö jollaisena hänet laulukilpailupalautteen yhteydessä minulle esiteltiin.

Olen käyttänyt tutkimusmateriaalina Giacomo Puccinista kertovaa kirjallisuutta ja haastatellut työtäni varten Suomen Kansallisoopperan solisteja Ritva-Liisa Korhosta ja Sirkka Lampimäkeä, jotka ovat esittäneet Magdan roolin oopperasta La rondine. Tämän lisäksi tutkimusmateriaalina on ollut Suomen Kansallisoopperan 32. esitys 3.1.2012 ja DVD-tallenne Venetsian La Fenice-teatterista vuodelta 2008.

Tutkimukseni mukaan Magdan rooli on teknisesti vaikea. Äänelliset haasteet ovat kuitenkin ratkaistavissa ja toivon voivani laulaa teoksen vielä tulevaisuudessa. Rooli edellyttää laulajalta taidokkaita, kauniita korkeita pianissimoja sekä linjakasta keskialueen äänen käyttöä ja äänen kasvamisvaraa dramaattisiin nousuihin. Magda ei ollut minulle esitelty kapakkatyttö vaan hienostunut hyvissä oloissa elävä kurtisaaninainen, joka kaipaa rakkautta ja lähtee etsimään sitä. Laulajan on hallittava roolihenkilön henkinen kasvu tulkinnallisesti ja äänellisesti. Aaria sijoittuu oopperan alkuun ja mielestäni se aloittaa koko tarinan. Lyhyellä aarialla on teoksessa suuri merkitys.
Kokoelmat
  • Kirjalliset opinnäytteet [1114]
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetJulkaisusarjat ja lehdetOrganisaatioyksikötOppiaineetAsiasanatJulkaisuajatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste