Hyppää sisältöön
 
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Flûte d'amour : musiikki ja soittimet = the instrument and its music

Puhakka, Jari S (2015)

 
Avaa tiedosto
nbnfife2015102815104.pdf (86.55Mt)
nbnfife2015103015763.pdf (1.163Mt)
Lataukset: 

Puhakka, Jari S
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia
2015
In Copyright 1.0

Tohtoritutkinto. Kehittäjäkoulutus
DocMus

Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2015102815104

Kuvaus

Kehittäjäkoulutuksen tohtorintutkintoon liittyvä kirjallinen työ.
Tiivistelmä
Tämä kirjallinen työ on osa Sibelius-Akatemian kehittäjäkoulutuksen tohtorintutkintoon kuuluvaa projektia, jonka aiheena on flûte d'amour ja sille sävelletty musiikki.
Flûte d'amour on tavallista poikkihuilua pidempi ja viritykseltään matalampi huilutyyppi. Sitä oli kolmea kokoa: B-, H- ja C-huiluja. Soitinta käytettiin lähinnä vuosina 1720–1820. 1700-luvun huilut olivat yleensä yksiläppäisiä, mutta niihin alettiin lisätä läppiä huilun kehittymisen myötä 1700-luvun jälkipuolella. Flûte d'amourin sointiväri on tumma, syvä ja pehmeä. Sen kolmannen oktaavin rekisteri soi yleensä helposti ja kirkkaasti johtuen huilun sisäporauksen kapeudesta suhteessa sen pituuteen.
Projekti koostuu kolmesta osasta: (1) flûte d'amour -teosten luettelo, (2) soitinluettelo ja (3) konsertti.
Pyrkimyksenä on ollut muodostaa flûte d'amourista mahdollisimman kattava kuva – millainen soitin se on ja mitä musiikkia sillä soitettiin.
Flûte d'amour -teosten luetteloon olen koonnut tiedot 193 teoksesta, jotka ovat pääasiassa 1720-luvulta 1820-luvulle, mutta mukana on myös muutama sävellys myöhemmältä ajalta. Teokset on jaettu kahteen pääkategoriaan: (1) soolo- ja kamarimusiikki sekä (2) orkesteri- ja vokaalimusiikki.
Soitinluetteloon olen listannut tiedot 123 soittimesta, jotka ovat säilyneet eri museoissa ja yksityisissä soitinkokoelmissa. Mukana on myös tietoja soittimista, joita ei ole säilynyt, mutta joista on muuten saatavilla tietoja, jotka ovat tärkeitä tämän projektin kannalta. Luettelon vanhin flûte d'amouriksi listattu soitin on suunnilleen vuodelta 1670 ja myöhäisin soitin on valmistettu 1871.
Konsertissa soitin flûte d'amourilla ranskalaista, saksalaista ja englantilaista alunperin huilulle ja muille soittimille sävellettyä barokin ajan musiikkia
arkkiluutun ja cembalon säestyksellä. Koska soittimelle ei ole sävelletty tai ei ole säilynyt alkuperäisiä continuosäestyksellisiä sävellyksiä, valitsin ohjelmaan teoksia sellaisista maista, joissa flûte d'amoureja tehtiin ja tiettävästi myös soitettiin.
Kokoelmat
  • Kirjalliset opinnäytteet [1218]
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetJulkaisusarjat ja lehdetOrganisaatioyksikötOppiaineetAsiasanatJulkaisuajatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Saavutettavuusseloste