Hyppää sisältöön
 
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
  •   Taju etusivu
  • Taideyliopisto
  • Kirjalliset opinnäytteet
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mitäs tuo nyt tarkoitti? : opiskelijoiden ja opettajien näkökulmia haastaviin palautteenantotilanteisiin soitonopetuksessa.

Rantanen, Juhani (2023-05-30)

 
Avaa tiedosto
Seminaarityö (380.9Kt)
Lataukset: 

Rantanen, Juhani
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia
30.05.2023
In Copyright 1.0

Seminaarityö
piano

Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2023060151141
Tiivistelmä
Seminaarityössäni tutkin instrumenttiopettajien ja -opiskelijoiden kokemuksia ja näkemyksiä haastaviin palautteenantotilanteisiin sekä niiden ratkaisemiseen. Tarkoitukseni oli kartoittaa aiheesta lisää tietoa, koska tutkimuskirjallisuutta juuri tästä aiheesta on hyvin vähän. Etsin vastauksia kolmeen tutkimuskysymykseen: millaisissa tilanteissa haastatellut ovat kokeneet palautteenannon haasteita, millaista on optimaalinen palautteenanto ja miten palautteenannon onnistumiset ja epäonnistumiset ovat vaikuttaneet haastateltujen opettaja–oppilas-suhteeseen.

Tutkielmani teoreettisen viitekehyksen muodostavat palautteenannon, opettaja– oppilas-suhteen, vallan ja konfliktin käsitteiden ympärille rakentuva tutkimuskirjallisuus. Täten tutkielmani sijoittuu musiikkikasvatuksen, kasvatustieteen, sosiologian ja sosiaalipsykologian tieteenalojen rajapinnoille. Tutkielmaani varten haastattelin kahta instrumenttiopiskelijaa sekä kahta instrumenttiopettajaa. Haastattelut toteutettiin yksilöllisinä teemahaastatteluina.

Tutkielmani tulokset osoittivat, että haastattelemani instrumenttiopiskelijat ovat joutuneet opinnoissaan kohtaamaan erinäisiä epäasiallisia palautteenantotilanteita ja arviointia, joka ei ole perustunut heidän musiikillisiin tuotoksiinsa vaan esimerkiksi kehoon tai sukupuoleen. Opiskelijat myös kertoivat, että näistä tapauksista on koulutusorganisaatioiden sisällä vaikea kertoa eteenpäin. Haastatteluihin osallistuneet opettajat olivat myös havainneet vastaavia tilanteita omasta roolistaan käsin. Tutkimukseen osallistuneet opettajat osoittivat haastatteluissa omaavansa hyvän käsityksen siitä, millaisiin periaatteisiin palautteenantotilanteiden tulisi tutkimuskirjallisuuden ja opetusta ohjaavien dokumenttien valossa perustua.
Kokoelmat
  • Kirjalliset opinnäytteet [1577]
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

TekijätNimekkeetJulkaisusarjat ja lehdetOrganisaatioyksikötOppiaineetAsiasanatJulkaisuajatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Taideyliopisto
PL 1, 00097 Taideyliopisto
Tietosuoja
lib@uniarts.fi | Saavutettavuusseloste